Tradycje ślubne - wyprowadzenie Pary Młodej z domu.

Są ślubne tradycje, których korzenie sięgają bardzo głęboko. Większość z tych zwyczajów pochodzi z ludowych obrzędów i choć część z nich juz dawno została zapomniana, to są też takie, które wciąż się kultywuje. Wszystkie zwyczaje, obrzędy czy przesady zawsze były bardzo przestrzegane. Dziś niby już się na to nie zwraca uwagi, ale większość par młodych czyta porady w internecie i o dziwo próbują się do nich choć w znacznym stopniu dostosować. Przestrzeganie, a raczej stosowanie się do nich miało i nadal ma na celu zapewnienie Młodej Parze życia w dostatku, szczęściu, zdrowiu oraz doczekanie się licznego potomstwa.
Jednym z takich zwyczajów ślubnych jest wyprowadzenie Pary Młodej z domu. Nie w każdym rejonie naszego kraju organizuje się ją, a powód jest kilka. Przede wszystkim organizacja wyprowadzenia Pary Młodej zatarła się w dużych i średniej wielkości miastach, gdzie dominują wieżowce i blokowiska. Nikt nie chce tam zbytnio zwracać na siebie uwagę, wolą dyskrecję a i przez sąsiadów mogłoby to zostać odebrane jako zakłócanie spokoju. Inaczej jest już w niedużych miastach, miejscowościach czy wioskach gdzie dominują domki jednorodzinne, już bez wieżowców i rygoru przestrzegania ciszy. Jeśli Młoda Para zapragnie rozpocząć świętowanie już w domu rodzinnym, to ta tradycja będzie idealna dla nich.
Przeprowadzenie wyprowadzenia Młodej Pary z domu należy zawsze do zespołu weselnego. Tak jak wcześniej było wspomniane, nie w każdym regionie Polski jest kultywowana ta tradycja, więc też nie wszystkie zespoły weselne w swojej ofercie mają taką usługę. Bywa też tak, że proponują oprawę wyprowadzenia Młodej Pary z domu, ale w skutek małego zainteresowania tą usługą nie mają zbyt dużego doświadczenia i nie przeprowadza tego etapu tak jak należy. Jeśli więc chce się mieć idealnie przeprowadzone wyprowadzenie Młodej Pary z domu to warto zapytać się wcześniej kapeli weselnej jak oni by to przeprowadzili i sprawdzić czy faktycznie są do tego odpowiednio przygotowani. Wiadomo bowiem, że zespół weselny z doświadczeniem w przeprowadzaniu tego etapu wesela zawsze wypadnie świetnie i zrealizuje to ze skutkiem pozytywnym.
Całe sedno tej ceremonii polega na tym, że zespół weselny gra znane utwory muzyczne i marszowe z wykorzystaniem akordeonu, saksofonu, trąbki, gitar a nawet bębnów. Podczas tej chwili tworzy się magiczny klimat, wszyscy powoli zaczynają czuć klimat wesela i znacznie milszej atmosferze oczekują na przybycie Pana Młodego do swojej wybranki. Tradycyjnie przybyłych gości do domu Panny Młodej powinien witać muzyk, a w momencie gdy Panna Młoda wychodzi z domu przywitać swojego przyszłego męża to zespół weselny powinien zagrać utwór " Serdeczna Matko''. Utwór ten jest najczęściej grany, ale oczywiście jeśli ktoś chce inny, to nie będzie problemu z jego zmianą. Oczywiście o ile wcześniej zostanie o tym powiadomiony zespół weselny.
Najważniejszy moment tej uroczystości to błogosławieństwo. W czasie tej jakże pięknej i rodzinnej chwili również towarzyszy zespół weselny. Wokół Pary Młodej zbiera się wtedy cała rodzina wraz z gośćmi i obserwują jak rodzice dają swoje błogosławieństwo na nową drogę życia, a zespół weselny umila tę chwilę już wcześniej wspomnianym utworem "Serdeczna Matko''. Po błogosławieństwie rodzice oraz goście wychodzą z domu, a tuż za nimi po chwili wychodzi Para Młoda wraz z kapelą weselną. Oczywiście od razu kierują się do auta, którym następnie u dadzą się do kościoła. Zespół weselny gra aż do chwili odjazdu Młodej Pary. Zdarza się też tak, że Pary Młode, które mają do kościoła bardzo blisko rezygnują z dojazdu samochodem i wybierają bryczkę. Tworzą przy tej okazji orszak weselny wraz z zespołem weselnym, który przy grywa im przez całą drogę oraz z rozbawiony tłumem gości. Trzeba mieć tutaj jednak dużo odwagi i, gdyż skupi to cała uwagę przechodniów.
Wyprowadzenie z domu Pary Młodej to bardzo piękna tradycja, wystarczy tylko zapoznać się z tym na czym ona polega. Może jednym wydawać się to ''obciachem'', ale wcale tak nie jest. Każdy, kto wyprawiał swoje wesele z takim akcentem może się podzielić swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Gwarantuje, że będą to bardziej słowa pochlebne niż krytyczne. Przygrywki i przyśpiewki pod domem sprawia, że stres towarzyszący Młodej Parze oraz ich bliskim opadnie wraz z pierwszymi traktami usłyszanej muzyki. Jak najbardziej zachęcam do kultywowania tej tradycji.
Zespół weselny TRANS 2015.
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych