SZYBKI ŚLUB – NOWA MODA?

Pamiętamy pewnie opowieści naszych dziadków i babć, jak szybko brało się kiedyś śluby (nie wspominamy pra czy prapradziadków, którzy mieli małżeństwa aranżowane). Nikt kiedyś nie szykował się przez rok czy dwa na zawarcie związku małżeńskiego. Wszystko działo się na przełomie kilku miesięcy czy też tygodni. Ludzie nie potrzebowali wielomiesięcznego czy wieloletniego poznawania się i docierania, o mieszkaniu ze sobą nawet mowy wówczas nie było. Szybka decyzja – zaręczyny, ślub z weselem i potem dzieci. 

Wydawałoby się, że czasy szybkich ślubów odeszły w zapomnienie. Okazuje się, że wcale nie. Współcześni ludzie żyją coraz intensywniej. Wszystko dzieje się szybko, na nic nie ma czasu, a więc i decyzję o ślubie często podejmuje się szybciej (chyba, że się z niego rezygnuje całkowicie, jako, że na to nie ma się już czasu zupełnie). 

Dziś już raczej nikt nie czeka na „skonsumowanie związku” do ślubu. Biała suknia i welon, także stały się elementem tradycji, aniżeli symbolem czystości. Dlatego też szybka decyzja o ślubie często związana jest ciążą panny młodej, która zazwyczaj chce wyjść za ojca dziecka zanim zdąży ono przyjść na świat. A jeśli pochodzi z niewielkiej miejscowości, to ślub jest zawierany dosłownie na przełomie tygodni, by nie wytykali jej jako panny z brzuchem (tak dziś mimo XXI wieku, brzuszek wystający spod sukni ślubnej wciąż budzi wiele emocji). 

PRZYCZYNY SZYBKIEGO ŚLUBU

Więc opcje są dwie – szybki ślub z powodu tempa życia, lub szybki ślub z powodu poczęcia potomka. Okazuje się jednak, że istnieje też trzeci powód. Jeśli młodzi ludzie czują, że „to jest to” i mają już swój wiek, jakieś przejścia czy doświadczenia, nie czują wówczas potrzeby spotykania się ze sobą przez wiele lat. I w zupełności się z tym zgadzam, po co przedłużać coś, co się po prostu czuje? Znam wiele par, które były ze sobą po kilka, a nawet kilkanaście (!!!) lat, po czym się rozstały. Z moich obserwacji wynika, że osoby te szybko znajdywały kogoś innego i podejmowały decyzję o ślubie. W ten sposób zespół po kilku miesiącach odgrywał im marsza weselnego. 

CO O SZYBKIM ŚLUBIE MÓWIĄ STATYSTYKI?

Statystyki mówią, że szybko zawierane śluby mają mniejsze szanse na przetrwanie. Nie wierzę tym rankingom i wielokrotnie przytaczanym ankietom (czy ktoś z was zna osobę, która taką ankietę wypełniała, albo zna kogoś to wypełniał?). Najlepszym przykładem są moi rodzice. Pobrali się po zaledwie sześciu miesiącach znajomości. W zeszłym roku świętowali 25 rocznicę ślubu. Także według mojej opinii trwałość małżeństwa zależy od uczucia między małżonkami i ich dojrzałości, a nie od długości znajomości.
Psycholodzy wypowiadają się, że powodem szybkich ślubów jest również wiek. Dziś młodzi ludzie stawiają na kariery, najpierw chcą się dorobić, zrealizować swoje pasje, podróżować po świecie. Ślub jest więc spychany przez jakiś czas na dalszy plan. Bardzo często, gdy „stuknie nam trzydziestka”, pojawia się paniczne myślenie (szczególnie u kobiet) kiedy założę rodzinę i będę mieć dzieci? Jak wiadomo u każdej kobiety zegar biologiczny tyka i nie zatrzymamy go żadną siłą. Pojawia się też presja otoczenia czy rodziny, która powoduje uczucie niepokoju czy w ogóle doczekamy się potomstwa. Najgorsze co może być to wywieranie wpływu jeśli chodzi o ślub. Rodzina wciąż wmawia, że „zostaniesz starym kawalerem”, albo „stara panna z ciebie”. To z kolei sprawia, że młody człowiek zdarza się, że traci kontakt z rzeczywistością i bierze pierwszą osobę, która mu się napatoczy (najgorsza opcja z możliwych!). Pamiętajmy, nie ważne czy decyzję o ślubie podejmujemy przez lata czy w przeciągu tygodnia – ma być ona przemyślana, a cechy partnera zweryfikowane (czy będziemy dali radę spędzić ze sobą całe życie?).

SZYBKIE ŚLUBY W POLSCE

W Polsce nie ma jeszcze takiej możliwości, ale w Stanach Zjednoczonych można zawrzeć związek małżeński niemalże natychmiast. Chyba każdy słyszał o Światowej Stolicy Ślubów czyli Las Vegas. To tu zawierała związek m.in. znana piosenkarka Britney Spears. W Las Vegas można zawrzeć związek małżeński niemalże w każdym miejscu – restauracji, hotelu, bądź specjalnie przygotowanych kaplicach ślubnych. Najwięcej emocji budzą jednak driver trought – czyli ślub zawarty w… samochodzie! Młoda para podjeżdża pod specjalne okienko, podpisuje odpowiedni formularz, wpłaca kilkadziesiąt dolarów, zakłada obrączki i już, po wszystkim. Oglądałam ostatnio program, że coraz więcej par korzysta z takiej możliwości. Samochodowi państwo młodzi wypowiadali się, że „przejeżdżali i postanowili, że może się pobiorą”, inni zachwalali oszczędność takiej opcji.
W Polsce raczej coś takiego szybko się nie pojawi. I może ktoś mnie skrytykuje, ale cieszy mnie to. Uważam, że ślub jest ważnym przeżyciem dla każdego z nas i nie wolno traktować go jak wyjście do sklepu po bułki na śniadanie. Aczkolwiek biznes ślubny w Las Vegas ma i zapewne będzie miał się świetnie zawsze. 

Nie ważna jest więc długość znajomości przed ślubem, ani to czy ze sobą mieszkaliśmy czy nie. Najistotniejsze jest to czy jesteśmy pewni uczucia które nas łączy z partnerem/partnerką oraz świadomość decyzji jaką podejmujemy. W końcu z założenia ślub bierze się tylko raz w życiu. 
W życiu przychodzi taki czas, kiedy pragnie się z kimś spędzić już resztę swoich dni. Z reguły prowadzi to do zawarcia związku małżeńskiego i rozpoczynają się przygotowania do tego wyjątkowego dnia zaślubin. Zazwyczaj przebiegają one w sposób nerwowy, bo każda przyszła Młoda Para chce wszystko mieć dopracowane. Zapewne każda para zastanawia się od czego zacząć. Jest już taki standardowy schemat czyli data, wybór sali, fotograf z kamerzystą oraz zespół weselny. Okazuje się, że największe trudności zawsze sprawiają znalezienie odpowiedniego zespołu weselnego, nie wiedzą gdzie szukać.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów znalezienia zespołu weselnego może okazać się internet. Jest bowiem wiele kapel weselnych, które reklamują się na serwisach społecznościowych, forach internetowych oraz mają swoje własne strony. Takie poszukiwania są proste z uwagi na to że nie trzeba wychodzić z domu, jednak aby znaleźć konkretny zespół weselny to poszukiwania mogą zająć nawet kilka godzin, więc należy się uzbroić w cierpliwość.
Innym, równie znanym i zarazem jednym ze starszych już sposobów jest szukanie zespołu weselnego w prasie czyli różnego rodzaju gazety. Zespoły weselne często bowiem wrzucają swoje ogłoszenia lub reklamę. Plusem może być fakt, że jak się kupi gazetę regionalną to zespół weselny może być z okolic Pary Młodej, więc koszt dojazdu nie będzie rażący.
Szukając odpowiedniego zespołu weselnego można również poprosić znajomych bądź kogoś z rodziny o pomoc. Warto się ich zapytać, czy są w stanie polecić jakiś zespół weselny. Może akurat mają namiary na jakiś sprawdzony zespół weselny i zaoszczędzą dalszych poszukiwań.
Często też spacerując po mieście można spotkać się z plakatami porozwieszanymi na słupach czy też tablicach reklamowych, na których widnieją oferty kapel weselnych. Warto jest zwrócić na to uwagę jeśli szuka się zespołu na wesele.Jak widać jest kilka sposobów na znalezienie zespołu weselnego, a jaki wybierze przyszła Para Młoda to już tylko i wyłącznie ich indywidualna decyzja.
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych