Oczepiny i poprawiny - rola zespołu muzycznego

Kiedy idziemy na wesele i dobrze się bawimy, to na koniec dziękujemy Młodej Parze za wspaniałą zabawę. Rola w tworzeniu weselnego przyjęcia jest znaczna, to oni wynajęli salę weselną, fotografa, zadbali o podróż do ślubu oraz zespół weselny. Mało kto zauważa, zespół weselny odgrywa najważniejszą rolę podczas całej imprezy i to im za dobrze poprowadzone wesele należą się wyrazy uznania.
Każdy wychodzi z założenia, że zespół weselny wie wszystko i że granie dla szerszej publiczności to łatwizna. Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej tej sprawie, to zauważymy ile tak naprawdę pracy musi włożyć zespół weselny aby zapewnić naszemu weselu idealną oprawę muzyczną. Wesele to przede wszystkim muzyka i tańce do białego rana, ale żeby dobrze się goście bawili, to zespół weselny czy też dj musi odpowiednio dobrać repertuar pod gości. Nie da się wyczuć tego wcześniej z jaką publika będą mieli do czynienia, więc muszą opracować dość zróżnicowany stylistycznie, szeroki repertuar. Muszą nauczyć się utworów z każdego gatunku muzycznego, tak żeby potrafili elastycznie go zmieniać w razie potrzeby podczas przyjęcia weselnego. Jeśli zespół weselny będzie gotowy stanąć na wysokości zadania, to możemy mieć pewność że goście opuszczą przyjęcie weselne z zadowoleniem i satysfakcją tego, że przeżyli coś niesamowitego.
Słowa uznania również posypia się, gdy w ciekawy i śmieszny sposób odbędą się poprawiny. Jak wiadomo oczepiny to nierozłączny element wesela i choć ich pierwotny charakter bardzo się zmienił, to wciąż nikt nie wyobraża sobie wesela bez oczepin. Nie wystarczy tutaj wyjść na środek sali, powiedzieć parę słów, gdyż to nie rozbawi gości. Oczepiny to element przyjęcia wymagający od zespołu weselnego przygotowania. Wziąć należy oczywiście przede wszystkim sugestie i prośby Pary Młodej, ale poprowadzenie i przygotowanie zabaw na oczepiny leży już w geście zespołu weselnego. Jeśli ktoś był już na kilku podobnych weselach, to po oglądaniu tych samych zabaw można być już znudzonym. Nie rozbawi nas oglądana po raz kolejny ta sama zabawa weselna, którą znamy krok po kroku. Dlatego tak ważna jest oryginalność zespołu muzycznego, to aby mieli świeże pomysły i potrafili tak pokierować oczepinami, aby goście weselni świetnie się bawili.
W prowadzeniu przyjęcia weselnego niewątpliwie duża rolę odrywa lider zespołu weselnego często występujący w roli wodzireja. Wodzirejem zawsze powinna być osoba, która kocha zabawiać ludzi. Wodzirej zawsze ma za zadanie poprowadzenie gości przybyłych na wesele w wir tańca i zabawy, jednocześnie sam powinien dobrze się bawić. Klimat wesel jest trochę zbliżony do koncertu, aczkolwiek nie taki sam. Zarówno na koncercie jak i weselu jest ważny kontakt z publicznością, kiedy artysta wodzirej zachęca do śpiewania, klaskania itp to reakcja gości jest odruchowa i wszyscy postępują tak jak podpowiada lider czy też wokalista na koncercie. Jeśli złapią wspólną nić porozumienia, to rozkręcenie towarzystwa nie powinno sprawić zespołowi weselnemu problemu. Wokalista zwykle skupia się na śpiewaniu, gdyż wykonywanie utworów i jednoczesna próba zabawiania gości może graniczyć z cudem, a skutkami tego może być np. źle wykonywany utwór. Dlatego wodzirej to zazwyczaj dodatkowa osoba w zespole weselnym, która nie zakłóca pracy kapeli a wręcz przeciwnie stara się pomóc im poprzez zachęcanie gości do ruszenia na parkiet.
Podczas przyjęcia ważna jest również konferansjerka czyli wygłaszanie toastów oraz krótkich przemówień adekwatnym do chwili. To również należy do roli zespołu weselnego, ważne aby zajmowała się tym osoba, której nie sprawia problemu przemawianie do publiczności i potrafi dobierać słowa bez najmniejszego problemu. Żadna Para Młoda nie chciałaby sama zajmować się tym, lub szukać kogoś wśród bliskich, kto by wygłaszał w ich imieniu przemówienia.Jak widać rola zespołu weselnego podczas przyjęcia jest bardzo duża, jak i nie najważniejsza. Mają do wykonania naprawdę bardzo ciężkie zadanie, więc z należy im się za to ogromna wdzięczność. Pamiętać należy również, że dobry zespół weselny kosztuje i nie należy oczekiwać ze za 500 zł zajmą się oprawą wesela. To jest naprawdę ciężkie zadanie, wymagające nakładu pracy. Szanujmy ich czas jaki poświęcają dla nas, to że próbują dokonać cudu i spełnić nasze wszystkie wymagania i oczekiwania. Musimy również zdawać sobie sprawę z tego, że to nie cudotwórcy, więc zanim o coś ich po prosimy to przemyśleć należy czy jest to do wykonania.
Artykuł Agnieszka K.
Gniewino wesele
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych